Felvettek?! Most kezdődik csak igazán – 10 tipp egyetemistáknak

Kiss Dorina
2025.07.24.

Megvan az SMS, sírtatok anyuval, ki lett posztolva a sztori az Instára is – gratulálunk, tényleg felvettek! És most? Hát most kezdődik csak az igazi kihívás. A következő évek nem csak a tanulásról fognak szólni, hanem arról is, hogyan találod meg a helyed ebben az új, néha kusza, de csodálatos világban. Az alábbiakban olvashatsz tíz tippet, ami segíthet az elindulásban.

1. Tanuld meg kezelni a Neptunt

Ez a rendszer lesz a barátod. Vagy hát… Egy toxikus kapcsolat, amiben, bármennyire is nehéz, kénytelen vagy maradni. Elsőre ijesztő, de nem ördögtől való. Ez az a rendszer, ahol órát veszel fel, megnézed a jegyeid, leadod a vizsgáidat, vagyis itt történik minden hivatalos egyetemi varázslat. Érdemes utánanézni a használatának már az első héten, hogy ne kapkodás legyen a vége.

2. Tájékozódj a campuson

A BTK és környéke kicsit olyan, mint egy mini-labirintus. Érdemes bejárni a terepet még a tanév előtt. Nézd meg, hol van a tanszéked, a könyvtár, a menza, és igen, a legközelebbi kávézó is. Ez rengeteg stresszt levesz a válladról szeptemberben.

3. Barátok = túlélés

A gólyatábor és az órák előtti feszengő várakozások mind-mind remek alkalmak arra, hogy megismerj új embereket. Senki nem várja el, hogy rögtön megtaláld a legjobb barátaidat, de ha nyitott vagy, könnyebb lesz minden, ezért merj beszélgetni random emberekkel órák után. Lehet, hogy ők is csak úgy tesznek, mintha értenék, mi az a “hermeneutika”.

4. Ne akarj mindent tökéletesen csinálni

Az első félév arról szól, hogy belerázódsz. Nem kell azonnal tudni, mi az a kreditindex vagy, hogy ki a tanszékvezető. Lesz időd kiismerni a rendszert – és ha hibázol, abból is tanulsz. Nem kell görcsösen megfelelni és ne szégyelld, ha valamit nem értesz. Mi is így kezdtük. 

5. Jegyzetelés: találj rá a saját módszeredre

Valaki gépel, valaki rajzol, valaki csak hallgat. Nincs egyetlen jó módszer. Próbálj ki többféle megoldást, és hasonlítsd össze, mi segít neked legjobban a tananyag megértésében. Nem feltétlen kell úgy csinálni, mint mások – elég, ha neked működik.


6. Ne hanyagold el a szabadidőt

Bármennyire is új és izgalmas minden, nem kell mindent egyből túlvállalni. Hagyj időt magadra is – séták, mozi, sport, vagy csak egy délutáni olvasás a Tudásközpontban. Ezek legalább annyira fontos részei az egyetemi létnek, mint a tanulás.

7. A tanárok nem ellenségek

Sokan izgulnak az első kontaktoktól, de a legtöbb oktató tényleg segíteni szeretne. Ha kérdésed van, nyugodtan írj nekik, csak figyelj a normális hangnemre, és ne hagyj üres tárgymezőt. Korrekt kommunikációval sokkal gördülékenyebb lesz minden.

8. Ne csak az órákra fókuszálj

Az egyetem nemcsak tanulás, hanem közösség. Klubok, szakkollégiumok, öntevékeny csoportok, ha érdekel valami, nézz utána, csatlakozz. Ezek nemcsak jó tapasztalatok, de baráti és szakmai kapcsolatokat is adhatnak, amikért később hálás leszel. 

9. Kérj segítséget, ha elakadsz

Senki nem várja el, hogy mindent egyedül oldj meg. Ha nem érted a tananyagot, ha lelki nehézséged van, ha elveszettnek érzed magad, fordulj bátran tanárhoz, kortárs segítőhöz, pszichológushoz, vagy csak egy szaktársadhoz. Ez nem gyengeség, hanem érettség.

10. Élvezd ki, mert gyorsan elszalad

Most még lehet, hogy csak izgulsz, de hidd el, ezekből az évekből lesznek a legemlékezetesebb történeteid. Lesznek nehézségek, de rengeteg öröm és fejlődés is. Ne csak túlélni akard – éld meg, és hozd ki belőle a legtöbbet.

        +1 bónusz: Nézz fel ránk, a PécsiBölcsészre is: mindig lesz egy cikk, ami hasznos, megnevettet, megsirat vagy épp megment. 

Ne feledd: egyetemre járni nem csak tanulás, hanem önállóság, kapcsolódás, és egy nagy adag kaland is. És igen, most kezdődik csak igazán.

Fotó: Pécsi Tudományegyetem Facebook oldala


Create Account



Log In Your Account